کانال تلگرام شباویز
×

منــــــو

جهت دریافت رایگان آخرین تورها در ایمیل خود عضو شوید.

پارک‌های مسکو

مسکو - روسیه ۰۵ تير ۱۳۹۷ ۱۳:۲۱


پارک‌های مسکو

96 پارک و 18 باغ در مسکو موجود می باشد که 4 تا از آنها باغ گیاهان دارویی می باشد. همچنین در مسکو 450 کیلومتر مربع فضای سبز و 100 کیلومتر مربع جنگل نیز موجود می باشد. مسکو در مقایسه با سایر شهرهای همتراز خود در اروپای غربی و آمریکا سرسبزتر می باشد. در مسکو 27 ، پاریس 6 و لندن 7/5 و نیویورک 8/6 مترمربع به ازاء هر نفر به طور متوسط ، پارک و فضای سبز وجود دارد.

باغ الکساندر (Alexander Garden)

یکی از اولین پارک های موجود در مسکو می باشد. این باغ ، سرتاسر ضلع غربی حصار کاخ کرملین ، روبروی میدان مانژ را در برگرفته است. این پارک در سال های 1823 - 1819 براساس طرحی از جوزف باو (Joseph Bove) ساخته شده و به افتخار امپراطور دوره خود نام گذاری شده است. این پارک سه باغ مجزا به طول 865 متر دارد که در امتداد ضلع غربی حصار کاخ کرملین واقع شده اند... جهت مشاهده تصاویر بیشتر کلیک کنید .

alexander_garden_moscow_shabavizparvaz_03

پارک تفریحی و فرهنگی گورکی (Gorky Central Park of Culture and Leisure)

این پارک را که به افتخار ماکسیم گورکی (Maxim Gorky) نویسنده معروف ، پارک گورکی نام نهاده اند، در سال 1928 تاسیس شده است. قسمت اصلی این پارک (با مساحت حدود 69 هکتار) که در امتداد رودخانه موسکوا قرار دارد شامل سکوها ، سرگرمی هایی برای کودکان (شامل حوضچه های آب با قایق و دوچرخه های آبی) ، زمین های نرمش و تنیس ، و سایر تسهیلات ورزشی می باشد. پارک گورکی ، مورد علاقه عموم مردم مسکو از تمام سنین است و زمستان ها ، مکان مناسبی برای اسکیت روی یخ و نیز میزبان رقابت های مجسمه یخی می باشد.

gorky_central_park_of_culture_and_leisure_moscow_shabavizparvaz_01

gorky_central_park_of_culture_and_leisure_moscow_shabavizparvaz_02

باغ نسکوچنی (Neskuchny)

با مساحت 408،000 مترمربع ، قدیمی ترین پارک در مسکو و محل اقامت امپراطوران سابق است که در قرن هجدهم در نتیجه تلفیق سه ملک پدید آمده است. این باغ ، محل اجرای نمایش تئاتر سبز (Green Theatre) می باشد و یکی از بزرگ ترین آمفی تئاترهای روباز اروپاست که 15000 نفر ظرفیت دارد.

neskuchny_moscow_shabavizparvaz_01

پارک ایزمایلوفسکی (Izmaylovsky)

این پارک در سال 1930 در شرق شهر به وجود آمده و با 332 هکتار مساحت ، یکی از بزرگترین و قدیمی ترین پارک های روسیه است. در این پارک یک فروشگاه به همین نام - که انواع سوغاتی در آن به چشم می خورد - و یک برکه نیز وجود دارد. بر روی این برکه قایق هایی برای کرایه وجود دارد. در برخی از تعطیلات آخر هفته ، توسط سیرک دولتی مسکو (Moscow State Circus) اجراهایی در این مکان برپا می شود که ورودی آن رایگان است.

izmailovsky_moscow_shabavizparvaz_up

پارک سوکولنیکی (Sokolniki)

نام خود را از شکار شاهین که در گذشته در این منطقه انجام می شده ، گرفته است. سوکولنیکی یکی از قدیمی ترین پارک ها در شمال شرقی مسکو است و مساحت آن 6 کیلومتر مربع می باشد . معابری با درختان غان ، بلوط و افرا در آن دیده می شود که از حلقه ای مرکزی منشعب می شوند و در آن سوی پارک ، در کنار برکه گوزن ها ، منطقه ای پر پیچ و خم متشکل از مسیرهای سبز دیده می شود.

sokolniki_park_moscow_shabavizparvaz_up

پارک ملی لوزینی استرو (Losiny Ostrov)

اولین پارک ملی در منطقه مسکو است که مساحتی بالغ بر 126 کیلومتر مربع دارد و در شمال پارک سوکولنیکی واقع شده است. این پارک ، گوزن شمالی یافت می شود . این پارک به سه منطقه تقسیم می شود: منطقه حفاظت شده ، منطقه تفریحی و منطقه گشت و آموزش.

losiny_ostrov_park_moscow_shabavizparvaz_up

باغ گیاهان دارویی تی سیتسین (Tsytsin Main Botanical Garden of Academy of Sciences)

مربوط به دانشکده علوم است که در سال 1945 در شمال مسکو بنا شده است و در نوع خود بزرگ ترین پارک اروپاست . این باغ ، 361 هکتار مساحت دارد و درمجاورت مرکز نمایشگاه های روسیه واقع شده است و شامل مکان های زیر است :

- نمایشگاهی با بیش از 20 هزار گونه مختلف گیاهی از نقاط مختلف دنیا ، آزمایشگاه تحقیقات ، گلستانی متشکل از 20 هزار بوته گل سرخ ، یک دندراریوم (Dendrarium)(بزرگ ترین پارک نیمه استوایی گیاه شناسی در روسیه)،  یک بیشه از درختان بلوط (که عمر درختانش بالغ بر 100 سال است) و گلخانه ای با مساحت بیش از 5000 مترمربع .

پارک لیلاک (Lilac)

در سال 1958 تاسیس شد  و معروفیت آن به خاطر نمایشگاهی دائمی از مجسمه ها و سنگ ها و باغ گل سرخ است.

lilac_park_moscow_shabavizparvaz_up

باغ وحش مسکو (Moscow Zoo)

از دیگر مکان های مورد علاقه مردم می باشد که مکانی برای تقریبا هزار گونه و نمونه مختلف با بیش از 8270 حیوان است . وسعت این باغ وحش در حدود 21،5 هکتار است و هر ساله ، بیش از 1/2 میلیون بازدید کننده دارد . این باغ وحش در سال 1864 ، توسط گروهی از دانشمندان زیست شناسی دانشگاه دولتی مسکو ، تاسیس شده است. در سال 1919 ، این باغ وحش ملی شد و در سال 1922 ، مالکیت آن به شهر مسکو واگذار شد. جهت مشاهده تصاویر بیشتر کلیک کنید .

moscow_zoo_shabavizparvaz_750

پارک پیروزی (Victory Park)

روی تپه پوکلونایا گورا (Poklonnaya Gora) قرار دارد . این پارک در اواسط دهه نود کامل شد و آخرین بازمانده از هنر و آیین سنتی شوروی است. پارک در اطراف تپه پوکلونایا - تپه ای که در آن ناپلئون ، هنگامی که مسکو توسط سپاهیانش در سال 1812 محاصره شد و بیهوده در انتظار ورود به شهر بود - واقع شده است.

این پارک ، سرگذشتی گره خورده با تاریخ جنگ های روسیه دارد. ابتدا در سال 1961 پارک پیروزی ، بر روی زمینی با مساحتی بیش از 98 هکتار قرار داشت. از دهه 1980 ، در این پارک موزه ای برای گرامیداشت پیروزی شوروی در جبهه شرقی جنگ جهانی دوم (Great Patriotic War) ساخته شده است و ساختمانی اصلی موزه بین سالهای 1983 تا 1995 تاسیس گردیده است.

victory_park_moscow_shabavizparvaz_01

در تالار افتخارات (Hall of Glory)  این موزه ، نقش های برجسته ای از 12 شهر که در طول جنگ اتحاد جماهیر شوروی با آلمان (جنگ جهانی دوم) شرکت داشتند و نیز اسامی چندین هزار قهرمان دیگر بر روی دیوارهایی از جنس سنگ مرمر وجود دارد. در طبقه پایین ، تالاری به نام تالار یادآوری (Hall of Remembrance) وجود دارد که شامل بخشی به نام کتاب های یادآوری است که نام بیش از 26 میلیون نفر از مردم اتحاد جماهیر شوروی که در جنگ کشته شدند ، گردآوری شده است. پارک پیروزی و میدان فاتحان ، از بخش های مهم موزه در فضای باز هستند. در دهه 1990 ، یک ستون سنگی با نوک هرمی با مجسمه ای از نیک (Nike) - الهه پیروزی در یونان باستان - و سنت جرج و اژدهایش (St George) ، به این پارک افزوده شد که طراح هر دوی آنها زوراب تسرتلی (Zurab Tsereteli) بود.

victory_park_moscow_shabavizparvaz_02

ارتفاع آن ستون سنگی نوک هرمی دقیقا ً 141،8 متر است که هر ده سانتی متر آن بیانگر یک روز از جنگ است. در بین سالهای 1993 ال 1995 یک کلیسای طلایی گنبدی شک ارتودوکسی در بالای این تپه ساخته شد که در کنار آن مسجد یادواره (Moscow Memorial Mosque) -به یاد عده ای از مسلمانان روسیه که در جنگ جهانی دوم شرکت جسته و در راه دفاع از وطن خویش کشته شده بودند - و یک کنیسه یادبود هولاکو (Holocaust Memorial Synagogue) نیز افزوده شد.

نمای ظاهری مسجد که طراح آن «الیاس تاجیوف»، یکی از معماران مشهور مسکو است، بیان کننده سبک معماری مدارس مسلمانان شرق از جمله تاتاری ، ازبکی و قفقازی است.

در حال حاضر در کنار مسجد یادواره که زیبائی خاصی را به جهره شهر مسکو بخشیده است ، مدرسه علمیه و انجمنی دایر است.

victory_park_moscow_shabavizparvaz_03

باغ یادبود (Fallen Monument Park)

این پارک که به پارک مجسمه نیز معروف است ، در سال 1992 در شهر مسکو راه اندازی شد. در این پارک مجسمه هایی از افرادی که در طول جنگ و پس از آن جان خود را از دست داده اند ، وجود دارد . امروزه در این پارک بیش از 700 مجسمه همچون : ژرزینسکی (Dzherzinsky)، استالین ، برژنف  سایرین وجود دارد .این باغ در نزدیکی موزه ترتیاکوف (Tretyakov) واقع شده است.

fallen_monument_park_moscow_shabavizparvaz_up

نظر
آخرین اخبار

ترانسفر زمینی وان گولو

ترانسفر زمینی وان گولو

۲۰ آبان ۱۳۹۸

ترانسفر زمینی شهرهای ترکیهشباویز پرواز این افتخار را دارد که بار دیگر با ...

اطلاعات بیشتر
درباره نخجوان

درباره نخجوان

۳۱ شهريور ۱۳۹۸

نخجوان یکی از قدیمی ترین شهرهای باکو و یک جمهوری خود مختار می باشد که منابع ...

اطلاعات بیشتر
چطور از فرودگاه جدید ...

چطور از فرودگاه جدید ...

۲۶ شهريور ۱۳۹۸

فرودگاه جدید استانبول فرودگاه جدید استانبول در سال گذشته افتتاح شد و از ۷ ...

اطلاعات بیشتر
جاذبه های ترابزون

جاذبه های ترابزون

۱۱ شهريور ۱۳۹۸

جاذبه های ترابزون ترکیه مسجد و موزه آیا صوفیهدر ابتدا با نام Hagia Sophia ...

اطلاعات بیشتر
راهپیمایی اربعین

راهپیمایی اربعین

۱۰ شهريور ۱۳۹۸

راهپیمایی اربعین حسینی زیارت اربعین بزرگترین گردهمایی عمومی سالانه جهان است ...

اطلاعات بیشتر